İş güvenliği uzmanlığı açısından 21 Aralık sınavını kazanmak iş potansiyeli açısından büyük önem arz etmektedir. Üst sınıfta çalışma hem de iş dünyasının ihtiyaç duyduğu A sınıfı uzman yada B sınıfı uzman istihdamı açısından sertifika yükseltme sınavı bir nebze olsa açacaktır. Ancak nasıl arabayı ehliyet kullanmıyorsa , sertifika yükseltmek iş tecrübesi açısından iş yaşamının koşulları bilinsede iş güvenliği uzmanlığı açsısından yapılan değerlendirmeler hayati önem taşıyacağından , çalışan uzman ciddi bir riskinde altına girmiş olacaktır. Uzmanlık olarak başlayacağı işte dışardan destek almalı ve özellikle Risk Analizi çalışmalarını o iş kolunun tehlikelerini bilen uzmanlara yaptırılması gerekmektedir.

İş güvenliği uzmanı görevlendirmek yada işyeri hekimi görevlendirmek 6331 sayılı kanun ve yönetmeliklerinin  gereklerinden  biri ancak iş kazası olmaması için tek başına bir uzman hele birde sektöründe tecrübeli değil ve iş güvenliği gereklerinin tam olarak hakim olamazsa kaza kaçınılmazdır. Elbette iş güvenliği çalışmalarının hepsi faydalıdır. Ancak iş kazasını engellemek çok kolay bir iş olmayacağı açıktır.

İş kazası her an olan bir olay olmadığı için  kaza sıklık oranı yada kaza olabilirlik  oranı sektör, Türkiye ve dünya ortalamalarına göre hareket edilerek engellendiği zaman başarıdır. İleri iş güvenliği tedbirleri , bireysel gelişim eğitimleri gibi ayrıca eğitimler alınması bu aşamadan sonra önemli olacaktır. Tüm eğitimleri alabileceğiniz kurumlarla temasınızın olması hem süreklik hem de ekonomik açıdan faydalı olacağı kuşkusuzdur.

Uzmanlık sertifikası yükseltme eğitimleri için size uygun günü belirleyip kontenjan dolmadan kaydınızı kesinleştirmenizi tavsiye ederiz. Daha verimli çalışmalar olması açısından bu sınav hazırlık programına katılacak kursiyerlerimize ücretsiz olacak konusunda uzman eğitimcilerimizin vereceği  bireysel gelişim eğitimimizi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply