Haberler

Asbest yüzünden yıllar sonra davalar ile karşı karşıya kalmayın.

Bilindiği üzere ülkemizde ve neredeyse bütün dünya ile beraber Asbestin çıkartılması, işlenmesi, satılması ve kullanılması 1994 yılında yasaklandı. İzolasyon gerektiren her yerde kullanılan Asbest sigara filtrelerinde bile kullanılmıştı.

Ancak Asbestozis başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğu anlaşılmasından sonra yasaklandı. İtalya ve birçok avrupa ülkesinde meslek hastalığı kapsına alınıp davalar açılmaktadır. BU noktada iş güvenliği ve çevre danışmanlık yapan uzman ve görevliler çalışma yaptıkları işyerlerinde bu bilgilendirmeleri yapmaları gerekmektedir. Yıllar sonra olası davalarda kusur olmaması açısından bildirim yaparak görevlerini yerine getirmelidir.

Asbest varlığından şüpheleniyorsanız Asbest Söküm Uzmanlarından destek almanızı tavsiye etmekteyiz. Bu konuda Eğitim Firmalarından eğitim aldırmanız önemli bir adım olacaktır. Her ne kadar yıllardır beraber çalışma yapmış olasalarda tespitten sonra yanlış müdehaleleri engelleme konusunda önemli bir eğitim olacaktır.

Asbest tespitinden sonra en kısa sürede söküm ve Tehlikeli Atık Statüsünde bertaraf edilmelidir. Bu konuda işverenlerin duyarsızlığı o işletmede çalışma yapan çevre görevlisi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerin sorumluluklarını yerine getirmesi önemlidir.

asbest tespit rapor ölçüm bertaraf