Bursada Çevre Danışmanlık FirmalarıBilindiği üzere Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik’in Ek-1 ve Ek-2 listesinde yer alan tesisler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının online yazılım portalını kullanarak izin lisans başvurusu yapmak ve süreci tamamlayarak izin/lisans belgelerini almakla yükümlüdür. Bu çalışmalar ancak firmaların kendi bünyelerinde istihdam edilen çevre görevlileri ile ya da Bakanlıktan Yetkili Çevre Danışmanlık Firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir.

Çevre Kanununa bağlı olarak çıkartılan ve 12.11.2010 tarih ve 27757 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik” kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 648 adet firmaya ve Bursa özelinde ise 40 adet firmaya ÇEVRE DANIŞMANLIK YETKİ BELGESİ verilmiştir.

Bakanlıktan yetki belgesi almak isteyen firmaların en az 3 çevre görevlisi istihdam etmek zorunluluğu bulunmakta olup, bu hususu düzenleyen Yönetmelikte Bakanlıkça revize çalışmaları başlatılmış ve hazırlanan taslak yönetmelikte bu sayı en az 5 çevre görevlisi olarak düzenlenmiştir.

Bursa’da Çevre Danışmanlık ve İş Sağlığı Güvenliği alanında lider olan Aralca, branşlarında uzman toplam 20 teknik personel ile her biri kendi alanında önder olan bir çok kurumsal firmanın Çevre ve İş Güvenliği çalışmalarını titizlikle yürütmektedir.